Nomineringskommitténs förslag

Här är de fullständiga förslagen från nomineringskommittéerna för Stockholms län och Stockholms stad inför valet 2018.

Stockholms läns partidistrikt

Förslag till riksdagsvalsedel 2018
1. Ebba Busch Thor, Uppsala
2. Jakob Forssmed, Sollentuna
3. Lars Adaktusson, Stockholm
4. Robert Halef, Södertälje
5. Camilla Brodin, Täby
6. Maria Fälth, Upplands Väsby
7. Marcus Jonsson, Sundbyberg
8. Carl-Johan Schiller, Lidingö
9. Caroline Szyber, Stockholm
10. Eva von Wowern, Täby
11. Sara Skyttedal, Linköping
12. David Lega, Göteborg
13. Magda Ayoub, Upplands Väsby
14. Marie Litholm, Haninge
15. Rolf Åbjörnsson, Stockholm
16. Christian Carlsson, Stockholm
17. Leif Hallberg, Stockholm
18. Désirée Pethrus, Stockholm
19. Thomasine von Essen, Danderyd
20. Arne Ekstrand, Österåker
21. Antonella Pirrone, Nynäshamn
22. Eva Lannerö, Danderyd
23. Sofia Modig, Stockholm
24. Tobias Karlström Danderyd
25. Inger Strömbom, Danderyd
26. Karl Henriksson, Huddinge
27. Samuel Klippfalk, Solna
28. Erika Svanström, Danderyd
29. Caroline Agrell, Sollentuna
30. Roksana Schnittger, Stockholm
31. Axel Göthberg, Lidingö
32. Anders Hultgren, Danderyd
33. Stefan Dayne, Botkyrka
34. Irmeli Patricius, Sollentuna
35. Aday Bethkinne, Botkyrka
36. Börje Lundholm, Nynäshamn
37. Gorges Barkho, Huddinge
38. Linnart Schabo, Botkyrka
39. Emil Kennerberg, Tyresö
40. Helena Klange, Vallentuna
41. Lennart Nilsson, Järfälla
42. Karsten Bjärbo, Sigtuna
43. Kjetil Rindal, Vaxholm
44. Stephanie Hansson, Huddinge
45. Niklas Ernback, Ekerö
46. Jan-Erik Björk, Upplands Bro
47. David Winerdal, Södertälje
48. Kickan Enman, Haninge
49. Stefan Svanström, Danderyd
50. Vivianne Mourad, Upplands Väsby
51. Tommy Bernevång, Österåker
52. Lydia Liu, Nacka
53. Sonia Lunnergård, Sollentuna

 

Förslag till valsedel för landstinget 2018
Valdistrikt N = Sollentuna, Solna och Sundbyberg
1. Ella Bohlin, Stockholm
2. Karl Henriksson, Huddinge
3. Marcus Jonsson, Sundbyberg
4. Sonia Lunnergård, Sollentuna
5. Samuel Klippfalk, Solna
6. Maria Boman Kreij, Sundbyberg
7. Thomas Nyman, Sollentuna
8. Seppo Karmitsa; Sollentuna
9. Andreas Hulusjö, Solna
10. Camilla Brodin, Täby
11. Kent-Rune Sjöholm, Solna
12. Maria Fälth, Upplands Väsby
13. Jan-Ove Stefansson, Upplands Bro
14. Magda Ayoub, Upplands Väsby
15. Aram El Khoury, Botkyrka
16. Ann Hedberg Balkå, Järfälla
17. Jan-Erik Björk, Upplands Bro
18. Eva von Wowern, Täby
19. Yusuf Aydin, Botkyrka
20. Christina Blom Andersson, Ekerö
21. Börje Duvell, Sollentuna

Valdistrikt NO = Danderyd, Norrtälje, Täby, Vallentuna, Vaxholm och Österåker
1. Ella Bohlin, Stockholm
2. Karl Henriksson, Huddinge
3. Eva von Wowern, Täby
4. Camilla Brodin, Täby
5. Eva Lannerö, Danderyd
6. Mikael Ottosson, Österåker
7. Thomasine von Essen, Danderyd
8. Inger Strömbom, Danderyd
9. Christer Swaretz, Täby
10. Carl Reutercrona, Danderyd
11. Owe Svantegård, Danderyd
12. Per Forsberg, Vallentuna
13. Kjetil Rindal, Vaxholm
14. Anders Hultgren, Danderyd
15. Olof Kvernvik, Täby
16. Joachim Gahm, Danderyd
17. Håkan Johansson, Danderyd
18. Tobias Karlström, Täby
19. Milles Lindgren, Danderyd
20. Stefan Svanström, Danderyd
21. Birgitta Karlsson, Vallentuna
22. Erika Svanström, Danderyd
23. Göte Vaara, Norrtälje

Valdistrikt NV = Ekerö, Järfälla, Sigtuna, Upplands-Bro och Upplands Väsby
1. Ella Bohlin, Stockholm
2. Karl Henriksson, Huddinge
3. Maria Fälth, Upplands Väsby
4. Christina Blom Andersson, Ekerö
5. Jan-Ove Stefansson, Upplands Bro
6. Lennart Nilsson, Järfälla
7. Ann Hedberg Balkå, Järfälla
8. Jan-Erik Björk, Upplands Bro
9. Karsten Bjärbo, Sigtuna
10. Magda Ayoub, Upplands Väsby
11. Johan Werner, Ekerö
12. Aram El Khoury, Botkyrka
13. Camilla Brodin, Täby
14. Yusuf Aydin, Botkyrka
15. Sonia Lunnergård, Sollentuna
16. Stefan Dayne, Botkyrka
17. Ebtesam Zino, Botkyrka
18. Carl-Johan Schiller, Lidingö
19. Eva von Wowern, Täby
20. Samuel Klippfalk, Solna
21. Antonella Pirrone, Nynäshamn

Valdistrikt O = Lidingö, Nacka, Tyresö och Värmdö
1. Ella Bohlin, Stockholm
2. Karl Henriksson, Huddinge
3. Carl-Johan Schiller, Lidingö
4. Cornelia Crutze, Lidingö
5. Bo Brismar, Lidingö
6. Mattias Eriksson, Tyresö
7. Maria Fälth, Upplands Väsby
8. Anders Josephsson, Värmdö
9. Fredrik Ekman, Lidingö
10. Nana Amirajibi, Nacka
11. Anna Lund, Tyresö
12. Karl Brunnberg, Lidingö
13. Emil Kennerberg, Tyresö
14. Axel Göthberg, Lidingö
15. Anna Lipinska, Värmdö
16. Dag Lofalk, Lidingö
17. Monica Sjölund, Nacka
18. Madelene Stjernström, Värmdö
19. Christina Blom Andersson, Ekerö
20. Anders Rössel, Lidingö
21. Sonia Lunnergård, Sollentuna
22. Eva von Wowern, Täby
23. Aram El Khoury, Botkyrka
24. Yusuf Aydin, Botkyrka

Valdistrikt SO = Haninge, Huddinge och Nynäshamn
1. Ella Bohlin, Stockholm
2. Karl Henriksson, Huddinge
3. Antonella Pirrone, Nynäshamn
4. Dennis Åström Ullström, Huddinge
5. Gorges Barko, Huddinge
6. Stephanie Hansson, Huddinge
7. Martin Strömvall, Haninge
8. Mary Vel, Haninge
9. Rolf Johansson, Huddinge
10. Aram El Khoury, Botkyrka
11. Maria Fälth, Upplands Väsby
12. Yusuf Aydin, Botkyrka
13. Camilla Brodin, Täby
14. Marcus Jonsson, Sundbyberg
15. Sonia Lunnergård, Sollentuna
16. Stefan Dayne, Botkyrka
17. Christina Blom Andersson, Ekerö
18. Anna Lund, Tyresö
19. Eva von Wowern, Täby
20. Ann Hedberg Balkå, Järfälla
21. Jan-Ove Stefansson, Upplands Bro

Valdistrikt SV = Botkyrka, Salem, Södertälje och Nykvarn
1. Ella Bohlin, Stockholm
2. Karl Henriksson, Huddinge
3. Aram El Khoury, Botkyrka
4. Yusuf Aydin, Botkyrka
5. Ebtesam Zino, Botkyrka
6. Fadi Abdalahad, Södertälje
7. Maria Fälth, Upplands Väsby
8. Stefan Dayne, Botkyrka
9. Linnart Shabo, Botkyrka
10. Markus Rydell, Botkyrka
11. David Winerdal, Södertälje
12. Camilla Brodin, Täby
13. Marcus Jonsson, Sundbyberg
14. Håkan Pålsson, Salem
16. Eva von Wowern, Täby
17. Christina Blom Andersson, Ekerö
18. Carl-Johan Schiller, Lidingö
19. Camilla Frejman, Botkyrka
20. Antonella Pirrone, Nynäshamn

Stockholms läns partidistrikt