Styrelse Stockholms län

Partiet Kristdemokraterna är indelat i partidistrikt som i princip följer länsgränserna i Sverige. Stockholms läns distrikt består av alla kommuner i Stockholms län utom Stockholms stad. Distriktet är ett stöd för lokalavdelningarna och arbetar med landstings- och regionpolitiken. Det är distriktet som nominerar kandidater till valet till landstingsfullmäktige och riksdagen. Det samordnar också arbetet med att berätta om Kristdemokraternas politik i Stockholms län. 

Stockholms läns arbete leds av distriktsstyrelsen. Här är de som sitter i distriktsstyrelsen 2015.

Maria Fälth (KD), distriktsordförande för Stockholms län.Maria Fälth
Distriktsordförande
Upplands Väsby
Epost: maria.falth@kristdemokraterna.se

Camilla Brodin

1 vice distriktsordförande
Täby 
Epost: camilla@kristdemokraterna.se

Magnus Ramstrand

2 vice distriktsordförande 
Sollentuna
Epost: magnus.ramstrand@kristdemokraterna.se

Marcus Jonsson

Distriktsstyrelse, ledamot 
Sundbyberg
Epost: marcus.jonsson@kristdemokraterna.se

Martin Ahlman

Distriktsstyrelse, ledamot 
Södertälje
Epost: martin.ahlman@scania.com

Karsten Bjärbo
Distriktsstyrelse, ledamot 
Sigtuna
Epost: karsten.bjarbo@kristdemokraterna.se

Emma Henriksson
Distriktsstyrelse, ledamot
Nacka
Epost: emma@kristdemokraterna.se

Karl Henriksson
Distriktsstyrelse, ledamot 
Huddinge
Epost: karl.henriksson@kristdemokraterna.se

Christina Blom  Andersson
Distriktsstyrelse, ledamot 
Ekerö
Epost: cba@kristdemokraterna.se

Lennart Nilsson
Distriktsstyrelse, ledamot 
Järfälla
Epost: lennart.nilsson@kristdemokraterna.se

Karin Lindell
Distriktsstyrelse, ledamot 
KD Senior
Epost: carin.lindell@kristdemokraterna.se

Yusuf Aydin
Distriktsstyrelse, ledamot
Botkyrka
Epost: aydin@kdu.se

Carl-Johan Schiller
Distriktsstyrelse, ersättare
Lidingö
Epost: carl-johan.schiller@kristdemokraterna.se

Maria Bohman Kreij
Distriktsstyrelse, ersättare 
Sundbyberg
Epost: maria.bohman@gmail.com

Samuel Klippfalk
Distriktsstyrelse, ersättare 
Solna
Epost: samuel.backlund@kristdemokraterna.se

Antonella Pirrone
Distriktsstyrelse, ersättare
Nynäshamn
Epost: antonella@kristdemokraterna.se

Calle Reutercrona
Distriktsstyrelse, ersättare 
Danderyd
Epost: calle.reutercrona@kdu.se

Sune Olofson
Distriktsstyrelse, ersättare 
Solna
Epost:  sune.olofson@kristdemokraterna.se

tai iwin